Министерството на О(т)браната – с широко отворени врати за кибер-атаки

Парадът на държавната администрация в областта на (не)сигурността на нейните интернет-сайтове продължава с гръмки примери.

Преди само малко повече от месец посочих сериозни дупки в министерството, което … отговаря за информационната сигурност.

Ето че сега дори и институцията с най-много и важни държавни тайни – Министерството на отбраната – тотално е неглижирала елементарната компютърна сигурност на интернет-сайта си.

Оценката на цифровия сертификат, който трябва да защитава – чрез криптиране – връзката между потребителя и сайта е “СЛАБ (2)”  (“F” – по американската система).

Нещо повече – посещаващият този сайт ще получи изрично предупреждение да не му се доверява, и дори че може би някой прихваща връзката:

недоверие към сайта на Министерстовото на отбраната

Но това не е всичко. Дори елементарен анализ показва други сериозни пробойни в сайта. Като една от най-прословутите в историята на интернет пробойна, а именно heartbleed (“сърцекървене”). Открита преди цели 6 месеца (април 2014), тя е премахната отдавна практически навсякъде в стотиците милиони сайтове по интернет – само не и в нашето министерство …

много пробойни на сайта на МО

С този конкретен бъг може да се подслушва не само конкретна, но тотално цялата криптирана комуникация на един сървър. При това, практически е почти невъзможно да бъде засечено това подслушване.

Нужен ни е явно “Държавен системен администратор по информационна сигурност”, който да мисли и да действа бързо и категорично, според реалностите в днешния преобразяващ се за часове свят на мощни кибер-атаки.

Някой ще каже: “какво толкова – някакъв си уебсайт на МО, не е нещо важно”.
Може ли този някой също да отговори дали компютъра, на който е сайта на институцията, не е в мрежа с други, непублични компютри с много по-важна за националната ни сигурност информация? Не след няколко месеца, не след година –  а веднага да отговори?
И колко защитени са те, при положение че крайно вероятно някой там си мисли “те не са публично изложени за достъп – няма нужда да ги пазим кой знае колко”?

В областта на сигурността основна парадигма е, че една сложна система е точно толкова сигурна, колкото най-слабото й звено.
Ако това, което демонстрира Министерството на отбраната, е нивото на “грижа” за елементарните защити в най-слабото звено на НАТО и ЕС, то каква ли е степента при  важните отбранителни активи?

2 thoughts on “Министерството на О(т)браната – с широко отворени врати за кибер-атаки

  • 24.10.2014 at 09:27
    Permalink

    За съжаление държавната администрация явно не счита информационната сигурност за приоритет. Сайтовете на МВР и ДАНС наскоро ги бяха хакнали, като в случая с ДАНС хакерите си бяха направили тяхна си папка на сървъра. Пак наскоро реших да пусна един скан за сървъри с името МВР и ми излезе един. Та примери бол, въпроса е какво трябв ада се случи, за да се поправят тези грешки.

  • Pingback: Онлайн сигурност на държавните институции:има какво да се желае - Questona.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *